Categories: Neįtikėtina

Vaizdelis parduotuvėje Maltoje lietuvį pribloškė: vyras negali patikėti, kaip taip galima

Maltoje viešintis vilnietis liko be žado, kai vietinėje parduotuvėje rado lietuviškų prekių… rusiškomis etiketėmis. Tarp parduodamų produktų – varškė, silkės ir net hematogenas. Negana to, Maltos parduotuvėse veikia atskiri vien tik rusiškų prekių skyriai. Ar tai reiškia, kad pati Europa į sankcijas Rusijai numoja ranka?

Prieš kelias savaites Mantas (vardas pakeistas – red.past.) išvyko į Maltą atlikti praktikos. Vieną dieną kartu su kolegomis nusprendė surengti potluck vakarėlį – susibūrimą, kurio metu kiekvienas svečias draugus vaišina naminiais, dažniausiai tradiciniais savo šalies patiekalais.

Mantas nusprendė bičiulius nustebinti šaltibarščiais, todėl nuėjo į vietinę parduotuvę nusipirkti produktų. Vaizdas, kurį ten išvydo, jį nemaloniai nustebino.

Nors parduotuvėje galima įsigyti įvairių lietuviškų produktų – virtų burokėlių, „Pieno žvaigždžių“ varškės ir kefyro „Svalia“, „Viči“ silkių ir net hematogeno – beveik visų prekių etiketės užrašytos rusų kalba. Panaši situacija ir su kitomis prekėmis iš Rytų Europos.

„Ten nebuvo joks tarptautinis produktų skyrius. Tiesiog rusiškos, lenkiškos ir kitos prekės sudėtos į šaldytuvą kampe. Toks Rytų Europos skyrelis“, – šypteli Mantas.

Nors maisto produktai Maltoje yra maždaug trečdaliu brangesni nei Lietuvoje, Mantas pastebi, kad prekių iš Rytų Europos kainos yra itin aukštos. Pavyzdžiui, kilogramas lietuviškos varškės ten kainuoja 15 eurų, o pusė litro kefyro – 1,80 euro.

„Padaryti šaltibarščius man kainavo 36 eurus“, – sako Mantas.

Pasikalbėjęs su vietiniais, Mantas sužinojo, kad kituose prekybos centruose yra atskiri „Russian food“ (liet. rusiško maisto) skyriai. Anot gyventojų, jie atsirado gana neseniai. Vis tik tuose skyriuose lietuviškų prekių nėra – viskas pagaminta Rusijoje.

Mantas daro prielaidą, kad tokie skyriai pritraukia rusakalbius, kurių Maltoje galima sutikti kasdien. Dalis jų yra atvykę iš Rusijos, kiek mažesnė dalis gali būti pabėgėlių iš Ukrainos.

Tačiau Mantas teigia nesuprantantis, kodėl lietuviškų, taip pat ir lenkiškų prekių etiketės šalyje, kurios valstybinės kalbos yra maltiečių ir anglų, užrašytos būtent rusų kalba.

Ekspertas: gali būti dvi priežastys

Rinkodaros ekspertas Linas Šimonis sako, kad prekės rusiškomis etiketėmis Maltoje galėjo atsirasti dėl kelių priežasčių. Viena iš jų – etikečių klausimas.

„Gali būti, kad bendrovės prisispausdino milijonus etikečių ir jas kažkur reikia padėti. Tada sprendžiame, kur pirkėjas bus mažiausiai jautrus rusiškiems užrašams, o galbūt netgi truputį [žiūrintis į tai] teigiamai. Jeigu gyvena daug rusų, yra rusų turistų – valio, išgrūskime prekes į Maltą“, – kalba L. Šimonis.

Antroji ir, anot eksperto, kur kas realesnė priežastis yra susijusi su Maltoje veikiančių verslų požiūriu į Rytų Europą bei čia gaminamus produktus.

„Gali būti Maltoje nutaikytas importuotojas. Verslai perka šiuos produktus, kaip ir JAV, kur eksportuojami lietuvių gamintojų [produktai]. Jiems tikslingai reikia to buvusios Tarybų Sąjungos skonio. Būtent rusiškų etikečių, galbūt su 30 metų egzistuojančiais užrašais ir panašiai.

Importuotojas sako: aš matau tokią rinkos nišą ir man reikia, kad jūs pagamintumėte tokių ir tokių produktų, o lietuvių gamintojai jų pagamina. Šitas variantas, mano įsivaizdavimu, yra pats realiausias“, – svarsto L. Šimonis.

Naujienų portalas tv3.lt bendrovių „Vičiūnai Group“ ir „Pieno žvaigždės“ taip pat paklausė, kodėl Maltoje jų prekės parduodamos su rusiškomis etiketėmis. Atsakymų vis dar laukiame. Gavę komentarus, straipsnį papildysime. 

Malta ir Portugalija – mažiausiai dėl karo Ukrainoje nukentėjusios šalys

Pernai Europos Komisijos tyrimas atskleidė, kad Portugalija ir Malta ekonominiu požiūriu yra mažiausiai dėl karo Ukrainoje nukentėjusios šalys. Vakarams įvedus sankcijas karą sukėlusiai Rusijai, Portugalija bei Malta jų padarinius pajuto kur kas lėčiau nei kitos Europos šalys.

Įvestos sankcijos paveikė daugelį valstybių narių keliose srityse, pavyzdžiui, tiekimo, didėjančių energijos ir degalų kainų, taip pat infliacijos, pranešė SchengenVisaInfo.com.

Nors Portugalija ir Malta išlieka mažiausiai nukentėjusios, Baltijos šalys ir Vidurio bei Rytų Europos šalys dėl karo patyrė didelį ekonominį poveikį, ypač dėl dujų tiekimo iš Rusijos.

Vis dėlto visuomenė nerimą jaučia. 2022 m. Europos Parlamento finansuotas visuomenės nuomonės tyrimas parodė, kad beveik kas ketvirtas Maltos gyventojas karą Ukrainoje laiko viena pagrindinių problemų, su kuriomis susiduria Maltos gyventojai.

Karas Ukrainoje užima antrąją vietą (kartu su COVID-19) po didėjančių pragyvenimo išlaidų. Iš viso 19 proc. apklaustųjų mano, kad karas šiuo metu kelia didžiausią grėsmę Maltai.

Apklausos duomenimis, mažiausiai rūpesčių karas Ukrainoje kelia jauniausiems rinkėjams, 16–24 metų amžiaus asmenims. Tik 12,5 % šios amžiaus grupės atstovų mano, kad Rusijos invazija yra didžiausia grėsmė šaliai, ir, jų nuomone, tai yra šešta didžiausia salos problema.

Šiai jaunų žmonių amžiaus kategorijai kur kas labiau rūpi, kiek jiems užteks pinigų, o 22,7 proc. respondentų didžiausią rūpestį kelia pragyvenimo išlaidos.

Kiek lietuviai išmeta drabužių, batų ir kitos tekstilės? Miestuose dygstantys tekstilės atliekų konteineriai parodė, kiek spintose turime prikaupę nereikalingų apdarų. Tūkstančiai tonų per metus – tiek lietuviai atsikrato nereikalinga tekstile, kuri atsiduria konteineriuose.   Marijampolėje…
Vieninteliam Černobylio AE uždarytoje teritorijoje gimusiam vaikui sukako 24 metai. Nors vaikystėje gyveno maitindamasi žuvimi ir pienu iš apšvitintų upelių ir laukų, dabar mergina gyvena įprastą gyvenimą. Vienintelis žinomas vaikas, gimęs ir užaugęs Černobylio zonoje,…
admin

Recent Posts

Saulius Prūsaitis pristato naują dainą – Oi Oi Oi(Dar kartą)

Saulius Prūsaitis pagaliau pristato dainą, kurią koncertuose publika jau prašo pakartoti, nors net nežino jos…

1 day ago

Atskleidė, kam reikalingi 3 stalčiai skalbimo mašinoje: tą žino ne visi

Nepaisant to, kad skalbimas yra vienas iš dažniausiai atliekamų namų ruošos darbų, pasirodo, ne visi…

4 months ago

Geriau vengti tokio radinio! Kodėl negalima pakelti pinigų nuo žemės

Visi žino, kad gatvėje kelti pinigų negalima. Dėl jų gali kilti didelių problemų, nes jie…

8 months ago

Visą gyvenimą avokadus rinkotės neteisingai: tereikia žinoti 1 gudrybę

Ne vieną kartą grįžę namo ir prapjovę ką tik nusipirktą avokadą skaudžiai nusivylėte? O galbūt…

1 year ago

Kokia poza miegate? Štai ką tai išduoda apie sveikatą

Kiekvienas turi savo mėgstamiausią miego pozą – kai kurie mėgsta miegoti ant šono, kiti ant…

1 year ago

Tualete pastebėkite šiuos ženklus: gali išduoti, jog sergate vėžiu

Žarnyno vėžio simptomai paprastai yra tikrai sunkiai pastebimi, nes požymiai paprastai atsiskleidžia tik daug vėliau.…

1 year ago